0

Koszyk

To, co robisz nie daje Ci poczucia sensu? Odczuwasz w pracy spadek motywacji, zaangażowania, satysfakcji? Zmień ją! Ale nie, nie chodzi o to, żebyś szukał/a nowej.

Możesz zmienić swoją obecną pracę, zostając w niej. „Zmienić” w tym przypadku oznacza przekształcić. Przekształcić tak, by była do Ciebie bardziej dopasowana. O to chodzi w job craftingu – teorii i metodzie, której skuteczność jest potwierdzona empirycznie. Job crafting polega na przeprojektowaniu m.in. codziennych obowiązków czy relacji ze współpracownikami, w ten sposób, by odpowiadały Twoim preferencjom. Wprowadzenie mikrozmian w Twoje zachowanie i myślenie o pracy ma zwiększyć prawdopodobieństwo, że będziesz się w niej cieszyć i rozwijać, a nie spalać.   

Co dokładnie mogę przekształcać w swojej pracy?

Zacznijmy od ogólników. Craftować w pracy możesz stojące przed Tobą wymogi oraz wspierające Cię zasoby[1]. Przekształcanie tych pierwszych polega albo na ich obniżaniu albo na ich podnoszeniu. Tak, i jedno i drugie. Część osób może mieć zbyt obciążającą pracę i potrzebować zmniejszenia wymogów, a część nużącą, do której są w dodatku przekwalifikowani i potrzebować więcej bodźców. Zasoby natomiast warto tylko zwiększać 😉 A teraz bardziej szczegółowo.

Przekształcanie wymogów może polegać na:

 • proszeniu o pomoc w wypełnieniu części zadań
 • zmniejszaniu ilości obowiązków wykonywanych danego dnia
 • zmniejszeniu ilości czasu poświęconego na dane zadanie
 • obniżaniu emocjonalnego zaangażowania w określone zadania czy relacje
 • sięganiu po zadania wymagające rozwijania wiedzy i zdolności, które chcesz rozwijać
 • zgłaszaniu chęci i angażowaniu się w nowe, ważne, interesujące dla Ciebie projekty
 • podnoszeniu swoich kompetencji, np. poprzez wprowadzenie nowych narzędzi

Zwiększanie zasobów może polegać na:

 • szukaniu obszarów autonomii (gdzie i kiedy mogę o czymś decydować?)
 • zadbaniu o różnorodność wykonywanych przez siebie zadań, czyli zajmowaniu się różnymi zadaniami, wymagającymi różnych kompetencji, wykonywaniu ich w różnych przestrzeniach, z różnymi osobami
 • wplataniu w obowiązki takich aktywności, które lubisz wykonywać 
 • robieniu tego, co umiesz, w czym jesteś dobry/a
 • proszeniu o feedback
 • zgłoszeniu potrzeby mentoringu lub coachingu
 • dawaniu wsparcia i proszeniu o wsparcie
 • rozmawianiu, pielęgnowaniu wzmacniających relacji
 • sprawdzaniu, komu pomaga Twoja praca, komu jest potrzebna
 • odkrywaniu, komu wykonywana przez Ciebie praca mogłaby służyć (np. gdybyś coś zrobił/a inaczej?)

Innymi słowy[2], przekształceniu możesz poddać: Twoje zadania – to jak je wykonujesz, Twoje relacje – to w które i jak się angażujesz oraz Twoje interpretacje pracy – co myślisz o jej celach, o własnej roli w zespole, o znaczeniu Twojej pracy względem klientów czy społeczeństwa.

Wracając do listy: co dokładnie kryje się pod takimi przekształceniami, jak „zadbanie”, „wplatanie”, „szukanie” i inne? Jest to robienie czego, kiedy i jak? No właśnie, dobrze, że pytasz. Choć nie wiem czy odpowiedź Cię zadowoli.

Konkrety, wiecej konkretów

To od Ciebie zależy, co dokładnie kryje się pod takimi przekształceniami, jak „zadbanie”, „wplatanie”, „szukanie” i itd.. Pamiętaj, że przekształcanie pracy wiąże się z dopasowaniem pracy do osoby, która ją wykonuje. Craftuj więc tak, by praca w zadowalającym stopniu odpowiadała Twoim potrzebom, zdolnościom, kompetencjom, wartościom, preferencjom, możliwościom. Do Ciebie należy znalezienie, wymyślenie i wdrożenie mikrorozwiązań. Jeśli przydadzą Ci się jeszcze większe konkrety (lub odpowiedzi na pytanie, jak przełożyć teorię na praktykę) zawsze możemy poszukać ich razem – na warsztatach czy coachingu.

Daj pracy szansę

Została mi jeszcze ostatnia uwaga do poczynienia. Tytułowe „daj pracy szansę”, nie oznacza „zaciśnij zęby i trwaj w niej za wszelką cenę”. Być może w niektórych miejscach po prostu nie warto zostać. Według szacunków przytaczanych przez antropologa Davida Graebera[3] na obecnym rynku pracy około 40% stanowisk jest bezsensownych. Gdyby zniknęły, nic by się nie stało. Jeśli zajmujesz jedno z nich, pewnie odczuwasz frustrację, brak spełnienia, brak satysfakcji, może nawet wypalenie. Teoretycznie nadal możesz próbować taką pracę craftować. Szczególnie, jeśli jesteś zwolennikiem przekonania, że nawet w złym systemie da się dobrze żyć. Ale pytanie czy crafting nie jest wtedy tylko środkiem znieczulającym, odwracającym Twoją uwagę od problemu? W takiej sytuacji być może lepiej spróbuj, jeśli tylko możesz, zmienić pracę. Tym razem jednak na nową. 


[1] To podział zaproponowany przez holenderskich badaczy job craftingu, por. m.in.:
Tims M., Bakker A. (2010), Job crafting: Towards a new model of individual job redesign, SA Journal of Industrial Psychology/SA Tydskrif vir Bedryfsielkunde, 36(2),  
Tims i in. (2016), Job crafting and its relationships with person–job fit and and meaningfulness: A three-wave study, Journal of Vocational Behavior, 92, 44–53.

[2] To podział zaproponowany przez amerykańskich badaczy job craftingu, por. m.in.:
Berg J., Dutton J., Wrzesniewski A., What Is Job Crafting and Why Does It Matter? (2007), “Theory to Practice”, University of Michigan, Ross School of Business;
Wrzesniewski A., Dutton J. (2001), Crafting a Job: Revisioning Employees as Active Crafters of Their Work,  “The Academy of Management Review”, Vol. 26, No. 2, pp. 179-201.

[3] Graeber D. (2020), Praca bez sensu, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa.  

Author Daria Jezierska-Geburczyk

psycholożka, kulturoznawczyni, założycielka Myślnika. Prowadzi indywidualne sesje psychologiczne, procesy rozwojowe w oparciu o narzędzia coachingowe, terapeutyczne oraz wiedzę naukową. Interesuje ją przenikanie narracji kulturowych i osobistych. Przygląda się szczególnie pracy - jej kulturowym uwarunkowaniom i indywidualnym sposobom przeżywania.

More posts by Daria Jezierska-Geburczyk
Dowiedz się pierwszy/a o premierze! Też nie możesz doczekać się zestawu kart dla rodziców? Zostaw nam swój e-mail, a poinformujemy Cię, jak tylko produkt pojawi się w naszym sklepie :)