0

Koszyk

Czemu coaching? Dlaczego warto sprawdzić tę metodę?

No dobrze, wiemy już czym jest coaching i jak wygląda w praktyce. Mam nadzieję, że zdobycie tej wiedzy dało Wam już w jakiś sposób odpowiedź na pytanie, dlaczego warto zanurzyć się w ten proces rozwojowy. W skrócie: rozpoczęcie coachingu spowoduje, że zaczniesz metodycznie eksperymentować i systematycznie reflektować nad określonym tematem, a więc celowo działać. W ten sposób coaching pogłębi Twoją wiedzę oraz przybliży do zmiany, której potrzebujesz i założyłeś/łaś, że chcesz dokonać.

„Bycie osobą jest nieustającym procesem istnienia w swoich dążeniach
dzięki przezwyciężaniu siebie, jakim stałem się,
na rzecz takiego, jakim staję się.”*

prof. Kazimierz Obuchowski, psycholog

Często jednak mierzę się z pytaniem o większe konkrety. W jakich dokładnie sytuacjach zdecydować się na ten proces? Kiedy przyda mi się coaching? Muszę to powtórzyć, choć już pewnie zdążyliście zauważyć, że myślę o coachingu uniwersalnie. Dla mnie to okazja, by rozwijać się, uczyć się krytycznego myślenia, prewencyjnie dbać o psychiczny dobrostan i przybliżać się do świadomego, pełniejszego życia (w naprawdę różnych jego obszarach czy etapach). Wychodząc jednak naprzeciw Waszym oczekiwaniom, przygotowałam przykładową listę tematów, z jakimi możecie zgłosić się do nas na coaching:

The Body of Knowledge, rzeźba przy Uniwersytecie Goethego, Frankfurt
  • kiedy jesteś przed ważną decyzją i potrzebujesz poukładać sobie w głowie opcje (np. wybór ścieżki zawodowej, zmiana kierunku studiów/pracy, zaangażowanie w dany projekt, …)
  • kiedy wchodzisz w nową rolę (np. rodzica, team leadera, szefa, … ) i potrzebujesz wsparcia, by się w niej odnaleźć
  • kiedy chcesz znaleźć rozwiązania (np. jak uczynić lżejszym wykonywanie zawodowych obowiązków, jak lepiej organizować czas, jak dbać o czas wolny, jak stawiać granice, …)    
  • kiedy chcesz wypracować sobie nowe nawyki / narzędzia (np. mniej prokrastynować, zacząć dbać o zdrowie, nauczyć się lepiej komunikować swoją działalność, poprawić skupienie…)
  • kiedy chcesz ćwiczyć konkretną umiejętność (np. asertywne komunikowanie, delegowanie zadań, zdobywanie klientów, wypoczywanie (?;)), …)
  • kiedy potrzebujesz zmienić stosunek (do pracy, do oczekiwań stawianych przez innych, do własnych wymagań, …)
  • kiedy chcesz sprawdzić swoją gotowość do zmian

Na coaching nie musisz przyjść z doprecyzowanym celem (jak wygląda proces coachingowi sprawdzisz tu). Jego dookreślenie odbywa się na pierwszych paru sesjach. Cel może się też przekształcić lub całkiem zmienić w trakcie pracy.

Jeśli jesteś zainteresowany/a, napisz 😊 do nas, na adres: coaching[at]myślnik.com.pl

Do zobaczenia!


* Człowiek intencjonalny, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1993, s. 186-187.

Author Daria Jezierska-Geburczyk

psycholożka, kulturoznawczyni, założycielka Myślnika. Prowadzi indywidualne sesje psychologiczne, procesy rozwojowe w oparciu o narzędzia coachingowe, terapeutyczne oraz wiedzę naukową. Interesuje ją przenikanie narracji kulturowych i osobistych. Przygląda się szczególnie pracy - jej kulturowym uwarunkowaniom i indywidualnym sposobom przeżywania.

More posts by Daria Jezierska-Geburczyk
Dowiedz się pierwszy/a o premierze! Też nie możesz doczekać się zestawu kart dla rodziców? Zostaw nam swój e-mail, a poinformujemy Cię, jak tylko produkt pojawi się w naszym sklepie :)