0

Koszyk

O bezdecyzyjności zawodowej słów kilka.

 

Jak odpowiedziałbyś/odpowiedziałabyś na pytanie:
„Czy wybrana przez Ciebie ścieżka kariery jest tym, co chciałbyś/chciałabyś robić do końca życia?”.


Kiedy w 2016 roku zadałam to pytanie Millenialsom ponad połowa z badanych* odpowiedziała: „Nie  jest” (56%). Dodam, że 16% z nich stanowiły osoby mające 30 i więcej lat. Nazwijmy tę grupę Millenialsami „zawodowo niezdefiniowanymi”. Ucieszyły mnie wtedy te wyniki! Zaraz wyjaśnię, dlaczego.

Najpierw  jednak zastanówmy się, jakie mogą być przyczyny faktu, że ponad połowa badanych przedstawicieli pokolenia Y nie jest definitywnie związana z tym, co zawodowo zdecydowała się robić. Czy któraś z nich jest Wam bliska?  

Być może, Millenialsi nie są związani z wybraną ścieżką kariery, bo:

  • wiedzą, że ich praca jest tymczasowa (np. na czas edukacji)
  • będą świadomie zmieniać pracę, np. dlatego, że chcą ciągle uczyć się czegoś nowego (i wiedzą czego)
  • umieją robić wiele rzeczy i lubią zmiany, więc planują się przebranżawiać (i wiedzą, w czym chcą się specjalizować)
  • do końca nie wiedzą, co chcą/będą robić.

To właśnie ci ostatni byli powodem mojej radości. Nie dlatego, że mam satysfakcję z ich dezorientacji czy zagubienia, ale dlatego, że stanowili ponad połowę zawodowo niezdefiniowanych Millenialsów, tym samym „ratując” moje badania 😉. Podsumowując więc, spora część, bo około 1/3 wszystkich Millenialsów, okazała się być bezdecyzyjna zawodowo. Bezdecyzyjność zawodowa była tym, czemu chciałam przyjrzeć się bliżej.

ilustracja: Anna Jęchorek
  

Bezdecyzyjność zawodowa – co to?

Oto propozycja definicji, która zbiera różne wątki z naukowej dyskusji i refleksje na temat tego zjawiska.

1) osobowościowy lub rozwojowy** mechanizm,
2) **polegający na odraczaniu podejmowania decyzji co do ostatecznej ścieżki kariery,które to odraczanie
3) rozumiane jest jako eksploracja bez trwałego zaangażowania.

Co ta definicja oznacza?

1) Że bezdecyzyjność zawodowa może być względnie trwałą cechą osobowości lub tymczasowym zjawiskiem. Jako pierwsza jest raczej dysfunkcjonalna, jako druga funkcjonalna – pojawia się „po coś”. Interesuje nas oczywiście ta druga opcja.
2) Jest rodzajem „zawieszenia”, ale nie oznacza, że osoby bezdecyzyjne zawodowo w ogóle nie podejmują decyzji. Wstrzymują się przed podjęciem ostatecznej.
3) Bezdecyzyjność zawodowa polega na poszukiwaniu, wybieraniu, sprawdzaniu i… znów poszukiwaniu. 

    

Ważnym wnioskiem na ten moment do zapamiętania jest więc, że bezdecyzyjność zawodowa – czyli pojawianie się przez dłuższy czas odpowiedzi „Nie wiem.” na pytanie „Co chcesz robić w życiu?” – nie  musi być dysfunkcjonalna. Choć groźnie brzmi, może być potrzebnym rozwojowo, a w dzisiejszych czasach, nawet adaptacyjnym zjawiskiem (co sugeruje prof. Augustyn Bańka). O tym jednak, jakie dokładnie mogą być przyczyny bezdecyzyjności zawodowej…

Ciąg dalszy nastąpi 😊.  

 

   

* Badania przeprowadzone zostały w ramach pracy magisterskiej: „Bezdecyzyjność zawodowa młodych dorosłych a samoocena i cechy stawianych celów” obronionej w Instytucie Psychologii UAM w Poznaniu, pod merytoryczną opieką prof. UAM dr hab. Teresy Chirkowskiej-Smolak.
Do badania zgłosiło się 111 osób, z czego na pytanie selekcjonujące „Czy wybrana przez Ciebie ścieżka kariery jest tym, co chciałbyś/chciałabyś robić do końca życia?”, „nie jest” odpowiedziało 61 badanych (56%). Uzupełniali oni kwestionariusz „Skala Decyzyjności Kariery” A. Bańki. 37 osób z tych 61 badanych (61%), uzyskała na 7 stopniowej skali bezdecyzyjności wynik 4 i wyższy. Stanowią one 33,3% wszystkich Millenialsów, którzy zgłosili się do badania.
Millenialisi to osoby, który urodziły się między rokiem 1980 a 2000. Osoby biorące udział w moim badaniu miały między 18 a 36 lat. Średnia wieku wynosiła 26 lat.

Author Daria Jezierska-Geburczyk

psycholożka, kulturoznawczyni, założycielka Myślnika. Prowadzi indywidualne sesje psychologiczne, procesy rozwojowe w oparciu o narzędzia coachingowe, terapeutyczne oraz wiedzę naukową. Interesuje ją przenikanie narracji kulturowych i osobistych. Przygląda się szczególnie pracy - jej kulturowym uwarunkowaniom i indywidualnym sposobom przeżywania.

More posts by Daria Jezierska-Geburczyk
Dowiedz się pierwszy/a o premierze! Też nie możesz doczekać się zestawu kart dla rodziców? Zostaw nam swój e-mail, a poinformujemy Cię, jak tylko produkt pojawi się w naszym sklepie :)